Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynku

Program "Dobry start"

Utworzono dnia 22.06.2018

                                                                                         

Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. Celem programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci niezależnie od kapitału kulturowego, społecznego i materialnego rodziny. Jako że „Dobry Start” ma charakter powszechny, obejmie uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019.

W praktyce program „Dobry Start” to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Oznacza to, że wsparcie trafi do 4,6 miliona uczniów.

Co ważne, rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej.

Program „Dobry Start” to inwestycja w rodzinę będącą fundamentem silnego państwa opartego na kapitale ludzkim.

 

Dla kogo wsparcie?

 

Świadczenie „Dobry Start” przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat (także w przypadku ukończenia 20 lat w bieżącym roku przed

rozpoczęciem roku szkolnego). Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 roku życia (także w przypadku ukończenia 24 lat w bieżącym roku przed rozpoczęciem roku szkolnego).

Program obejmie dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej.

Wsparcie z programu „Dobry Start” będzie się należało rodzicom, opiekunom prawnym i faktycznym, (opiekun faktyczny to osoba, która sprawuje opiekę nad dzieckiem i wystąpiła do sądu o jego przysposobienie), rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, a także dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych i dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych.

 

Jak dostać świadczenie?

 

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama, tata, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wzory papierowych wniosków o świadczenie z programu „Dobry Start” będą udostępniane przez instytucje, które zostaną wyznaczone w danej gminie do realizacji programu. Tam też należy kierować szczegółowe pytania dotyczące warunków wsparcia z programu w danej indywidualnej sprawie.

Uwaga: świadczenie dobry start nie podlega zasadom tzw. koordynacji przepisów zabezpieczenia społecznego, co oznacza, że nawet w przypadku gdy drugi rodzic pracuje za granicą w kraju Unii Europejskiej, to gmina nie przysyła wniosku do wojewody.

 

Ważne terminy

 

Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” – będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.

mrpips.gov.pl

 

Od 1 sierpnia 2018r. wnioski o przyznanie świadczenia „ Dobry start” przyjmowane będą w formie tradycyjnej ( papierowej) w MOPS Olsztynek, ul. Niepodległości 19.

 

Ważne! Wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada.

 

Kiedy pomoc trafi do rodziny?

 

Im wcześniej jednak rodzina złoży wniosek, tym szybciej trafi do niej świadczenie z programu „Dobry Start”. Złożenie prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku w lipcu lubw sierpniu gwarantuje bowiem wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.

Oznacza to, że – uwzględniając możliwości organizacyjne danej gminy – rodziny będą mogły otrzymać wsparcie w terminie najbliższym rozpoczęcia roku szkolnego, czyli nawet przed 1 września. W przypadku gdy prawidłowo wypełniony i kompletny wniosek zostanie złożony we wrześniu, październiku lub listopadzie, wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

 

Warto pamiętać

 

Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

Nie obejmuje także studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych.

 

Więcej pieniędzy w domowym budżecie

 

Świadczenie z programu „Dobry Start” jest zwolnione od podatku.

Co więcej, nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 184

W poprzednim tygodniu: 215

W tym miesiącu: 817

W poprzednim miesiącu: 1863

Wszystkich: 69577